• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg

عوارض ناشی از شیمی درمانی

 

از عوارض شایع شیمی درمانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- ریزش مو: شیمی درمانی علاوه بر از بین بردن سلول‌های سرطانی، یک سری از سلول‌های طبیعی بدن که تکثیرشان زیادتر از حد معمول است را نیز از بین می‌برد که موها هم جزو این دسته‌اند.بیمارانی که تحت شیمی درمانی قرار می گیرند، معمولا ۲ تا ۳ هفته پس از دریافت داروهای شیمی درمانی، شروع به از دست دادن موهای خود می کنند.

۲- تهوع و استفراغاز عوارض شایع و اجتناب ناپذیر شیمی درمانی، استفراغ می باشد که تنها چند دقیقه پس از شروع شیمی درمانی ایجاد می شود.

۳- زخم در دهان: بیمارانی که تحت شیمی درمانی قرار می گیرند، ۵ تا ۱۴ روز پس از شروع آن، با زخم هایی در دهان خود مواجه می شوند.

۴- خستگی

۵- اسهال

۶- یبوست

توجه داشته باشید که ممکن است فردی در اثر شیمی درمانی دچار عوارض زیادی شود، یا ممکن است دچار چند عارضه شود و حتی ممکن است دچار هیچ عارضه ای نشود

 

ریزش مو در بیماران تحت شیمی درمانی

متاسفانه یکی از بدترین و ناخوشایند ترین عوارض شیمی درمانی، ریزش مو در افراد می باشد که علاوه بر اثرات ظاهری ,باعث لطمه های شدید روحی در افراد نیز میشود.  از آنجا که ریزش مو با زیبایی افراد ارتباط مستقیم دارد، اکثر بیماران تحت درمان مخصوصا خانم ها، از این عارضه بسیار رنج و آسیب می بینند. همچنین ترس از دست دادن موی سر، به عنوان دلیلی برای امتناع بیماران از ادامه درمان شناخته شده است.

 

 

 

روش جلوگیری از ریزش مو در حین شیمی‌ درمانی

 

سرد کردن پوست سر

    خنک کردن پوست سر روشی است برای کاهش ریزش مو سر می باشد  که در ۲۵ سال گذشته به روش های مختلف شده است.

   کاهش دمای پوست سر در حد چند درجه مانع از رسیدن بخشی از خون به فولیکول های مو شده و در نتیحه آنها را از عوارض ناشی از داروهای شیمی درمانی انباشته در خون، محافظت می کند.          

 از کدام روش خنک کردن پوست سر برای جلوگیری از ریزش مو سر باید استفاده کرد؟

   در حال حاضر از 2 روش استفاده می شود:

در هر دو روش لازم است که قبل، بعد و در حین تزریق کلاهی بر سر گذاشته شود.

   در روش ابتدای از کلاه هایی از جنس ژل منجمد در دمای 25- استفاده می شود که آنها را از فریزر خارج کرده و بر روی سر بیمار قرار می دهند.کلاه ها باید در فواصل زمانی منظم تعویض شوند زیرا دراثر استفاده دمای آنها افزایش می یابد. آنها وقتی که روی سر قرار می گیرند بسیار سرد و سنگین هستند.

   در روش دیگر، مثل سیستم پیشگیری از ریزش موی سر Paxman از کلاه سبک سیلیکونی ای استفاده می شود که به یک سیستم سردکننده کوچک متصل است.کلاه بر روی سر قرار می گیرد و دمای پوست سر را بصورت یکنواخت و کنترل شده کاهش می دهد. این کلاه علاوه بر آنکه دمای پوست سر را در حین چرخه درمان بصورت ثابت و کنترل شده نگه می دارد، بلکه دیگر نیازی به تعویض آن نیست. این روش به عنوان روشی راحت تر و قابل تحمل تر توسط بیمار شناخته شده است و یک تکنیک اثبات شده و موثر است.

چرا سرد کردن پوست سر از ریزش مو بیماران تحت شیمی درمانی جلوگیری می کند ؟

90 % از فلیکول های موی سر دائما در فاز تقسیم سلولی هستند.

با انقباض عروق میزان داروهای شیمی درمانی که به فلیکولهای مو می رسد کاهش می یاید.

 متابولیسم سلولها کاهش یافته و میزان داروی کمتری به فولیکولها میرسد.

   در نتیجه :

از ریزش موی سر تا حد زیادی پیشگیری شده

اعتماد به نفس بیمار و روحیه وی برای ادامه درمان افزایش می یابد

 

دستگاه جلوگیری از ریزش موی سر Paxman

 

 

   سیستم پیشگیری از ریزش مو Paxman انقلابی جهت کمک به هزاران نفر از مردم در سراسر جهان برای حفظ موها و در نتیحه حفظ روحیه خود در راستای کمک به ادامه درمان می باشد. این سیستم بدیع، جدیدترین تکنولوژیی در سرد کردن پوست سر است که طی چندین سال تحقیق و توسعه در کشور انگلستان، اکنون توانسته است از تائید متخصصین آنکولوژی برجسته در سراسر جهان برخوردار شود.

 


 مزایا و ویژگی های دستگاه جلوگیری از ریزش مو سر Paxman

—  کاهش احتمال ریزش مو تا حد بسیار  زیاد    

  تقویت اعتماد به نفس بیمار .

—  حفظ تصور شخصی فرد از خویش    

 ایجاد نگرش مثبت نسبت به ادامه درمان.

—  امکان  ادامه فعالیت های اجتماعی بیمار.

—  نگه داشتن پوست سر در یک دمای پایدار .

—  جلوگیری از ایجاد سرمای ناگهانی    

  درمان راحت و بدون درد

—  دارای بالاترین سطح تحمل و رضایت بیماران

—  استفاده آسان  برای بیمار و تیم پزشکی

—  میزان موفقیت اثبات شده.

 

 نحوه عملکرد

   این سیستم متشکل از یک واحد کوچک سردخانه فشرده، حاوی ماده خنک کننده ویژه است که در دمای C ° 4 - از طریق خطوط خنک کننده به سمت کلاه مخصوص سیستم خنک کننده در گردش است. این خطوط خنک کننده بوسیله یک بازوی قابل تنظیم پشتیبانی می شوند تا حداکثر راحتی را برای بیمار فراهم سازند.   مهم ترین ویژگی سیستم پیشگیری از ریزش موی سر Paxman طراحی کلاه خنک کننده بسیار سبک است. (کلاه کوچک با وزن 795 گرم).

   کلاه ها سبک و انعطاف پذیرند و به سادگی دقیقا اندازه سر بیمار می شوند . از مرغوب ترین مواد سیلیکونی ساخته شده اند و با پنج سایز مختلف با رنگ بندی های متفاوت برای هر سایز به راحتی برای اشکال مختلف سر قابل استفاده اند.

 

   ماده خنک کننده از درون کلاه عبور می کند تا گرما را از اطراف پوست سر بیمار خارج کند. سنسورهای داخلی دما باعث می شوند تا کلاه دمای پوست سر را تا حد زیادی ثابت نگه دارد. کلاه توسط روکشی از جنس نئوپرین عایق بندی شده است تا مانع از جذب دمای بالای محیط و ایجاد میعان شود و بدین ترتیب بهره وری سیستم افزایش یابد. وجود نوار قابل تنظیم دور چانه باعث می شود تا حداکثر تماس با سر بیمار برقرار شود که این امر برای درمان موفق ضروری است

 

 

چه کسانی میتوانند از دستگاه Paxman استفاده کنند؟

 سیستم پیشگیری از ریزش موی سر Paxman  به گونه ای است که  تمامی بیماران دارای تومور های جامد در طول دوران شیمی درمانی  می توانند از آن استفاده کنند.  

 میزان اثربخشی

بر طبق مطالعات و تحقیقات انجام شده در اکثر رژیم های دارویی که از سیستم پیشگیری از ریزش موی سر Paxman استفاده کرده اند نشان داده شده است که میزان موفقیت آن به گونه ایست که بین 70 %  الی 90 % بیماران از کلاه گیس استفاده نکرده اند .

   بر طبق مطالعات انجام شده از سال 1960 تا کنون نتایج چشم گیری با استفاده از سیستم خنک کننده پوست سر هم زمان با انجام شیمی درمانی حاصل شده است: بر طبق مقاله منتشر شده در European journal of Oncology Nursing ، در بررسی انجام شده بر روی 62 بیمار مبتلا به سرطان سینه که با رژیم FEC شیمی درمانی شده اند و همزمان از  سیستم Paxman استفاده کرده اند 54 نفر  نیازی به کلاه گیس نداشته اند و بر این اساس 87% موفقیت در این روش اعلام شده است. هم چنین در مطالعه انجام شده در دپارتمان آنکولوژی بیمارستان County در کشور نروژ، 92% از بیماران مبتلا به انواع سرطان که همزمان با استفاده  از سیستم Paxman و رژیم شیمی درمانیWeekly Paclitaxel یا FEC تحت درمان قرار گرفته اند، دچار Alupecia نشده ، بیماران رضایت بالایی داشته اند و هیچ گونه عوارض جانبی قابل توجهی گزارش نشده است. هم چنین بر طبق نتایج حاصل از  مطالعه انجام شده دیگری در کشور هلند، استفاده همزمان از سیستم Paxman   در بیماران تحت رژیم شیمی درمانی Docetaxel ، 88% مانع از ریزش جدی موی سر شده است.


.در حال حاضر دستگاه پیشگیری از ریزش مو سر در بیش از ۵۰ کشور دنیا (انگلستان, آلمان, سویس, کانادا, هلند, استرالیا, فراسه, ایتالیا و غیره) مورد استفاده میباشد
:همچنین ۶۵۰ دستگاه در بیمارستانها ی مختلف انگلستان نصب میباشد

—  Yorkshire Institute of Oncology (St James), Leeds

—  Royal Marsden Hospital, London

—  London Oncology Clinic, Harley Street

—  Gartnavel Hospital, Glasgow

—  The Christie Hospital, Manchester

—  City Hospital, Birmingham

—  Ysbyty Gwyneth District Hospital, Bangor Wales

 

 لیست مراکز مجهز به دستگاه جلوگیری از ریزش موی سر بیماران شیمی درمانی Paxman  در ایران 

بیمارستان مهراد – تهران

کلینیک دکتر بهروز نجفی - رشت

• کلینیک دکتر صفا نجار نجفی – تهران

کلینیک دکتر علی عدیلی - تبریز

• کلینیک مرکزی  انکولوژي کرج- - کرج

• انیستیتو کانسر البرز - کرج

بیمارستان کسری - تهران

بیمارستان لاله - تهران

• کلینیک دکتر هادی چاووشی - تبریز

بیمارستان دی - تهران

بیمارستان آتیه – تهران

بیمارستان بهمن - تهران


جهت استفاده از دستگاه جلوگیری از ریزش مو بیماران تحت شیمی درمانی (Paxman) حتما از پزشک معالج خود سوال کنید.